Płyty obornickie, czyli mówiąc inaczej, płyty warstwowe są jednym z najnowocześniejszych materiałów budowlanych. Jak już sama ich nazwa wskazuje, są to płyty składające się z kilku różnych warstw. Produkuje się je w fabrykach, a następnie dostarcza na plac budowy, dzięki czemu wznoszenie niektórych budynków przebiega znacznie szybciej i taniej.
Zastosowanie gotowych płyt warstwowych eliminuje konieczność mozolnego stawiania ścian, składających się z cegieł, odpowiedniej izolacji, na przykład styropianu czy wełny mineralnej i warstwy elewacyjnej, odpowiedzialnej za estetykę budynku. Z tych względów, zastosowanie płyt obornickich w tradycyjnym i nowoczesnym budownictwie jest bardzo szerokie.
Płyty ścienne wykorzystuje się chociażby do wznoszenia budynków zwykle bardziej o charakterze gospodarczym, przemysłowym. Są to lekkie konstrukcje służące jako magazyny, hale przemysłowe, a także tymczasowe budynki odgrywające rolę na przykład siedziby firmy na czas budowy nowego obiektu. Jako pokrycia dachowe z kolei stosowane są również specjalne płyty.Wiele osób docenia zalety płyt i wykorzystuje je do budowania przydomowych wiatrołapów, garaży itp.
Warto wiedzieć, że istnieją trzy podstawowe rodzaje płyt warstwowych. Dzieli się je ze względu na typ rdzenia. Mamy więc do wyboru płyty z rdzeniem z wełny mineralnej, z poliuretanem i ze styropianem. Każdy z nich posiada inne właściwości i parametry. To z kolei pozwala na kupno takich płyt, które najlepiej będą spełniały nasze indywidualne oczekiwania.